Pobaltí - Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rusko
Zpět na hlavní stránku
Speciál
Fotoalba budou postupně přidávana.Naleznete je ve spodní části článku.
 Autor: Foto: Aleš Bočan, text: CK Kudrna  Celkem km: neudáno  Datum:  2.7. - 16.7.2004

   Za křižáckými hrady, národními parky i jantarem.

Estonsko, Lotyšsko, Litva - tři malé, ale pozoruhodné zemičky, které si většina z nás spojuje s Ruskem. Avšak po překročení hranic s Polskem se záhy ocitnete v zemích, které Rusko nepřipomínají. Snad jen tím, že se zde dobře domluvíte rusky. Jsou to malebné státečky plné lesů, průzračných jezer, starobylých i moderních měst, dřevěné lidové architektury, dlouhých pláží s kousky jantaru, které při troše štěstí nalezneme v písku. Během naší cesty navštívíme hlavní města Tallin, Rigu a Vilnius, skanzeny i národní parky, můžeme se vykoupat v Baltu i obdivovat architekturu zdejších hradů a zámků.

1. - 2. Cesta Polskem do Litvy. Celodenní prohlídka hlavního města VILNIUSU, města plného kostelů a křivolakých uliček. Staré město patří k nejrozlehlejším městským jádrům v Evropě.
3. - 4. Prohlédneme si vodní hrad Trakai, navštívíme též "střed Evropy" a přejedeme do Lotyšska, kde se zastavíme v Agloně - nejvýznamnějším katolickém centru země. Další den už strávíme na Estonském území, vystoupíme na nejvyšší horu Pobaltí (nebojte se, zvládne to každý), zastavíme se v Tartu, městu, které patří k nejstarším v celém Pobaltí. Noc strávíme u Čudského jezera.
5. - 6. Nejstarší NP LAHEMMA na pobřeží Baltu. Můžeme se procházet po lesích plných borůvek, koupat se v moři nebo se projít po pobřeží se spoustou bludných kamenů. Hlavní město Estonska TALLIN, plné kavárniček, muzeí a galerií, připomíná muzeum středověké architektury. Návštěva skanzenu, pro změnu zase vesnické architektury, Rocca al Mare.
7. - 9. Při odjezdu z Estonska se zastavíme v lázeňském městě Pärnu a noc strávíme už na lotyšském území u baltského moře. Budeme se toulat v NP GAUJA, navštívíme Siguldu, ve které se nachází křižácký hrad, potom se přesuneme do NP KEMERI. RIGA , největší město Pobaltí. Napoleon jej nazval předměstím Londýna, protože tu zanechaly svou stopu tradice mnoha národů. Zámek Rundale - dílo ruského architekta B. F. Rastrelliho, autora např. Zimního paláce v Petrohradě, nám připomene i kousek české historie v osobě Kateřiny Zaháňské.
10. - 12. Budeme se pohybovat na uzemí Litvy. Po cestě zastavíme u Hory křížů a zbytek dne strávíme v přímořském letovisku Palanga, kde se mimo jiné nachází zajímavé muzeum jantaru. Z přístavu Klajpeda se trajektem dostaneme na poloostrov KURŠSKÁ KOSA (NP Neringa), kde je Kopec čarodějnic, živé i mrtvé duny, nádherné písečné pláže, na kterých se můžeme nejen koupat, ale při troše trpělivosti najít kousíčky jantaru. Cestou mezi městem Jurbarkas a Kaunas uvidíme nebo navštívíme staré křižácké hrady, středověké litevské obranné stavby či zámky okolo řeky Nemunas (Jurbarkas, Raudone, Veliuona, Belvederis aj.
13. - 14. NP DZÚKIJA, nacházející se na jihu země při hranici s Běloruskem, na chvíli se projdeme po lázeňském městě Druskininkai. Poslední hodiny strávíme u Kaunaského moře a ve skanzenu Rumšiškes, krátce se zastavíme ve městě KAUNAS a pak nás čeká cesta přes Polsko domů.
15. V dopoledních hodinách návrat do Brna.

Bližší info najdete na: www.kudrna.cz


Poznámka autora foto: V roce 2004 byl plán jízdy po Pobaltských zemích trochu jiný. V té době účastníci zájezdu navštívili i Rusko. Podívali se do starobylého Pskova i centra středověké ruské kultůry Novgorodu. Dále si prohlédli " Benátky severu" Petrohrad a sídlo cara Petra Velikého - Petrodvorce s nádhernými zahradami a pověstnými fontánami.

Poznámka Bajkoře: Aleš Bočan se však s námi chce především podělit o své fotografie z této cesty, které nám napoví měrou vrchovatou o tamějším životě, architektůře a nádherné přírodě.Časem napíše i malé povídání o tom, jak tyto země viděl on sám a jak se tam cítil.
Jelikož je fotografií opravdu hodně, tak vás budeme s jednotlivými "destinacemi" seznámovat postupně.Doufám, že se vám fotoalba budou líbit a nalákají vás na návštěvu aspoň jedné z těchto pro nás i trochu exotických zemí.
Pavel Zubek


Foto:
1. Litva - Vilnius
2. Litva - Trakai
3. Lotyšsko-Anclona,Bérzgale
4. Rusko - Pskov
5. Rusko - Novgorod
6. Rusko - Petrohrad
7. Rusko - Petrodvorec
8. Estonsko - Narva
9. ESTONSKO-Lahemaa,Kasmu
9. ESTONSKO-Tallin

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s cestovkou Kudrna

Partnerem stránky je cestovka Kudrna!

Pobaltí je i v letošní kudrnovské nabídce zájezdů!

nahoru ▲

Počet přístupů: