Gírová - V mlze
Zpět na hlavní stránku
  Foto | Mapa |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: 10  Datum: 24.3.2001

   Parní mašiny a pořádná mlha
Je březen, sníh ve městech už není a po ukončené zimě vládne melancholická nálada a stále nenastupující jaro tento stav jenom posiluje. Nato je nejlepší lék něco dělat! Zajdeme si tedy na Gírovou a spojíme příjemné s užitečným, protože přes Mosty u Jablunkova pojede parní vláček a kamarád Rumek mě požádal, jestli bych mu tu parádu natočil.
V Mostech se kolem funících mašin prochází procesí lidí a já zuřivě točím. Manželka zatím nadává, protože ji na její bílou bundu padly saze z komínů parních vehiklů.

Pak se vydáváme po červené na Studeničné. V lese jsou zbytky sněhu i chodník je zamrzlý. Padá mlha. Nic nevidíme. Nejbližší krajina je zvláštní, zahalena závojem tajemna. K tomu všemu tudy jdeme poprvé, tak to v nás zanechává hluboký dojem. Už jsme na chatě Studeničné a dáváme si čaj.Stavení je to pěkné a útulné. Říkáme si, že bychom tu někdy mohli strávit letní dovolenou s dětmi.
Je čas pokračovat dále. Sníh už je všude kolem a mlha houstne a houstne.Najednou jsme na chatě Gírová, kde si dáváme vynikající polévku, chvilku posedíme a sledujeme interiér zajímavé chaty.Poté se vydáváme směrem na Hrčavu, ale po zelené. Přes osadu Bařiny na silnici a po ní nahoru.Teplota je 4°C a mlha se nezvedá. Až na silnici je tepleji a viditelnost se také zlepšila. Na Hrčavě si prohlížíme množství dřevěnic, kostelík – dřevěný i lurdskou jeskyni. Na škole vidíme pamětní ceduli se jménem prvního českého prezidenta Václava Havla, který tu zavítal na návštěvu.
V restauraci si dáváme čaj s rumem a odjezdem v autobusu končíme dnešní vycházku.


nahoru ▲

Počet přístupů: