Prales Mionší - uvnitř rezervace
Zpět na hlavní stránku
Zpět na turistiku
Naučná stezka Mionší
  Foto |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: 15  Datum:  12.9.2006

   Za fotkami přímo do lůna pralesa Mionší

Mám ještě volno po dojezdu z Dunajské stezky a kola mám dost, tak bych si zas měl udělat nějakou turistickou vycházku. Jelikož mám povolení k fotografování v celém pralesu Mionší a naposledy jsem v něm byl před 20 léty, tak si za pěkného počasí udělám malou poznávačku.

Vyrážím sám. Sice jsem pozval pár fotografů, ale neměli čas. Jedu hned zrána šichtovým busem po noční. Pod pralesem jsem v 7,20 a je mírná mlha v údolí Menšího potoka. To by se mi k fotografování i hodilo, aby byl prales tajemnější. Než se však dostanu do vyšší nadmořské výšky, samotné hranici národní rezervace, tak je mlha fuč a slunce do lesa ostře pálí. Je po focení. V lese jsou obrovské světelné rozdíly. Přesto se o to pokouším. Čím jsem výše, tím je tady větší klid. Už ani neslyším dřevorubce z protějšího lesního svahu, který hesly řídil svého koníka, se kterým stahuje čerstvé pořezaní smrky z prudkého svahu k silnici.
Kolem staré lesní cesty, po které tu už kdysi jezdili členové habsburské rodiny do lovecké chaty, rostou praváci. Je jich tu dost, ale já si je jenom fotím a hledám padlé kmeny a snažím se je nafotit, ale moc mi to nejde. Kolem lovecké chaty nastupuji na bývalou naučnou stezku, která je uzavřena už od roku 1989. Terén je občas schůdný, občas velice strmý a náročný. Tak se tak procházím mezi těmi velikány až jsem najednou na nejvyšším bodu pralesa, na kótě Úplazu (950 m.n.m.). Svou pozici si zjišťuji dle turistické mapy. Musí se vrátit a scházím po západní hranici rezervace. Na velkou polanu (paseku v pralese, kde kdysi stála Walerova jedle - největší strom v této rezervaci) se už nedostávám. Scházím na novou naučnou stezku Mionší a po ní dolů k autobusu, který mi však odjel. Musím se převlíknout do kraťas. Tady dole vládne ryze letní počasí. Cítím únavu. Není divu. V těžkém terénu jsem nachodil téměř 15 km s těžkým stativem.
Doma se utvrzuji v tom, že se v prosluněném pralese fotí těžko. Více jak 2/3 fotek je přesvětleno. To naštve, ale poznávací trek to nakonec vyžehlil a můžu říci, že jsem vlastně z dnešního výletu spokojen.


nahoru ▲

Počet přístupů: