Velká Čantoryje - Trochu jinak
Zpět na hlavní stránku
  Foto | Mapa | Profil tratě |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: 8  Datum:  21.8.2003

   Půldenní výlet ve Wisle (Polsko) a pak přes Čantoryji domů

Jelikož jsou letní prázdniny, tak jsme naplánovali společný výlet s dětmi do Wisly a pak na Čantoryji, tentokrát z polské strany.
Ráno musíme vstávat v 6:00, abychom stihli vlak do Č.Těšína, přejít hranice a v Cieszynie nasednout do autobusu směr Wisla.

Jaké je naše překvapení při nákupu lístků, si neumíte představit! Trasa dlouhá 23 km vyjde na 5,80 Zlotých na osobu včetně dětí! Podle kurzu to vychází něco málo přes 52 Kč! Nakonec využíváme prázdninové akce na této lince a kupujeme jízdenky v hodnotě 16 Zlotých ( asi 140 Kč pro nás čtyři ). Autobus vyjíždí s 10 minutovým zpožděním a přitom sedíme na plastových sedačkách. Za velké peníze nízký komfort!
Ve Wisle prší. S deštníky se procházíme městečkem. Je tu krásně, ale draho. Např.5 minut na obdobě Bungee jampingu pro děti stojí 10 zlotých! Bohužel, tolik při sobě nemáme. Ještě se rozhlížíme po exponátech ( včelí úly ) v muzeu, které jsou umístěny ve venkovní galérii. Pak se zmrzlinou v ruce kráčíme ku vlaku, který nás doveze do Ustronia-Polany k dolní stanici sedačkové lanovky vedoucí pod vrchol Čantoryje. Jízdné od loňského roku opět podraželo. Dospělý nahoru platí 7 Zlotých a dítě 5.Platím zbytkem peněz. V kapse mám necelých 10 zlotých. Po 20 minutovém čekání v řadě, konečně jedeme nahoru. Vjíždíme do komplexu zaplněného davy lidí, kteří se tu přijeli podívat na Ustroň z ptačí perspektivy. Tolik lidí jsme tu ještě neviděli! Holky chtějí na letní sáňkářskou dráhu, tak jim za poslední „many“ kupujeme dva „bilety“ a pouštíme je vstříc osudu. Dcery jsou z jízdy nadšené, vždyť dneska jely poprvé samy. Před tím musely s námi, což se jim nelíbilo. V chumlu rádobyturistů ( na nohou mají lakýrky a lodičky na vysokých podpatcích ) kráčíme po kamenech na samotný vrchol Čantoryje. Na polské straně je chodník dlouhý asi 2 km. Manželka s Katkou jdou na rozhlednu. Já s Hankou jsme na ni byli v zimě a jelikož je viditelnost mizivá, raději jdeme do bufetu pro pivo a limo.

Po odpočinku scházíme kolem staré chaty do Nýdku na autobus, který nás zaveze domů.  


nahoru ▲

Počet přístupů: