Oravská Lesná - lyžování
Zpět na hlavní stránku
Zpět do turistiky
  Foto |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: celodenní  Datum:  14.2.2007

   V Oravské Lesné jsou skvělé lyžařské podmínky pro rodinné lyžování!

Orava! Oblast, která se pyšní několika NEJ. Je nejsevernějším územím Slovenska, je zároveň nechladnějším a také nejhůře dostupným. Do jisté doby patřila k nejchudším na Slovensku, ale také je jedna z nejkrásnějších lokalit Slovenska. Je to místo , které má rozhodně co nabídnout pro domácí, ale hlavně zahraniční turisty.
I my v práci jsme se rozhodli, že se opět po dvou letech vrátíme na místo činu a navštívíme Oravskou Lesnou, kde chceme lyžovat.Jelikož se nám tu posledně moc líbilo a nyní funguje i zbrusu nová čtyřsedačková lanovka, tak bylo jednoduché rozhodování o místě našeho společného lyžařského výletu.
Já nelyžuji, tak jsem si půjčil sněžnice, abych se mohl pohybovat po hřebeni, kde je skoro metr sněhu, ale i v údolích je téměř 60 cm bílého šílenství.
Doprava na sjezdovky v Lesné je menším dobrodružstvím, protože jsem jeli po horské silnici na Vychýlovce, kde se jezdí na doporučení s řetězy. Silnička je úzká s vysokými sněhovými mantinely a některé úseky jsou z vysokou vrstvou sněhu, kde lze lehce zapadnout.Přesto tato úskalí se nám podařilo k chatě Kohútik dorazit docela brzy a tak jsme měli dostatek času na vydovádění se na sjezdovkách, potažmo já při focení ve vrcholových partiích Oravské Lesné.

Počasí je však proti nám a seslalo nám mlhu bílou jako mléko.Lyžařům to tolik nevadí, ale co mám dělat já s foťákem?!
Rozhoduji se tedy pro mlžné spleenové fotografie, snad se budou líbit i takové. Fotím naštěstí objekty, které se do mlhy hodí.Novou kapli, která stojí na místě bývalého dřevěného kostela a téměř sto let nepoužívaný místní horský hřbitůvek, který je tak nostalgický, že tu trávím většinu svého času.

V poledne se začíná mlha ztrácet a objevuje se i sluníčko. Po malém obědě a posezení ve zbrusu nové restauraci u spodní stanice lanovky se rozhodujeme pro odpolední odjezd domů. Na sjezdovky dopadá stín, jelikož jsou severně orientovány a protilehlé lesy osvěcuje záře zapadajícího slunce za oravský hřeben.
Zažili jsme tu tedy nádherný den a nakonec nám ta mlha ani nevadila. Toto místo mohu vřele doporučit hlavně pro rodiny lyžařů, kteří mají ve svém středu i začátečníky, protože sjezdovky jsou perfektně udržované, široké jako dálnice, dlouhé zhruba 2 km a nejsou příkré, ale mírného sklonu. Prostě parádní polyžováníčko pro každého.nahoru ▲

Počet přístupů: