Polom - Severka 953 m.n.m.
Zpět na hlavní stránku
  Foto | Mapa |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: 12  Datum: 18.10.2001

   Severka

Celý říjen (aspoň doposud) trvá babí léto. Ráno jsou v údolích mlhy a na horách je modrá obloha. Proto jsem se rozhodl, že si vyjdu na Severku, odkud se dá koukat na Malou Fatru i na vzdálenější Tatry.
Vycházím ráno v 6:00. Do Mostů u Jablunkova jedu vlakem. Do kopců jsem se vydal ještě za šera a pořádné mlhy. Sebou táhnu kameru a foťák se stativem. Mlha je hustá a rychle se sráží na vodu. Na Skalku přicházím úplně mokrý. Na Severce je mlha ta tam. Nebe je plechově modré. V údolí na Slovensku nejde nic vidět, neboť vše zahalila mlha hustá jak cukrová vata. Mám smůlu, protože vzdálené hory jsou v mlžném oparu. Tedy nic nefotím ani netočím. Dám si aspoň čaj s rumem, ale nejde to. Chata se má otvírat v 9:00, ale ani v 9:15 po zvonění na zvonek nikdo neotvírá.
Zajdu si na Polom a čaj si dám v Tetřevu, je to jenom kousek dál. V tom slyším hulákání nějakých ožralců, kteří jdou směrem do Lomné. Přicházím k hotelu Tetřev a nacházím vyvrácené turistické označníky i tabule s označením přírodní rezervace. Na silnici jsou rozbité láhve.
I vysoko v horách jsou lidé – prasata!

Hotel otvírá v 8:00. Je 9:50 a chata zavřena. To samé i vedlejší Kamenná chata. I zde po zvonění a volání do otevřeného okna (hrající TV nasvědčuje, že tu někdo je) nikdo neotvírá. Vracím se zpátky na Severku, kde zrovna přijíždí správce z Orlové. Prý mám štěstí, že už je tady. Je 10:15.
Nyní mi vysvětluje, že sezona je ukončena a na chatě nikdo není. Teď si musí sám nakupovat, vařit i vyřizovat věci jak v Mostech, tak i v Karviné.
Ten vytoužený čaj mi na konec za 25,-Kč vaří a dává mi i tel.číslo, abych si zavolal a zjistil informace o počasí a provozní době chaty.
Do Mostů sbíhám kolem Skalky. Obědvám v místním motorestu a poté autobusem jedu domů.
Nenafotil jsem nic, ale aspoň jsem se pěkně prošel.


nahoru ▲

Počet přístupů: