Velká Čantoryje v mlžném závoji
Zpět na hlavní stránku
  Foto | Mapa | Profil tratě |
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: 13  Datum: 3.2.06

   Inverze ze změnila v hustou mlhu

I když to tak dnes vůbec nevypadá, tak podle předpovědi počasí má být na horách slunečno a v údolích mlha, tak zvaně inverze. Tak si říkám, že si mohl udělat procházku a nafotit nějaké snímky na zimní Čantoryji a z rozhledny bych mohl vytvořit panoramatickou fotografii Beskyd. Na hory musím jít dneska sám, Všichni jsou v práci. Využívám svého volna a ráno jedu vlakem do Bystřice a pak autobusem do Nýdku na náměstí.

Inverzní počasí panuje i zde. Je mlha a okolní hory nejde vůbec vidět. Věřím meteorologům a říkám si, že za mlhy se dají také občas udělat zajímavé náladové foto. Však nahoře bude dobře. Již mám za sebou více, jak polovinu cesty a sluníčko nikde. Minul jsem už všechna stavení a vstupuji do lesa, ve kterém je skoro 2 metry sněhu! Stromy jsou dost polámané a mlha né a né ustoupit. Jsem už v místě staré chaty na Čantoryji.Aspoň to tak mám zafixované v paměti z předešlých výstupů do této lokality. Musí jít však až k ní (asi 25 m), abych ji vůbec zaregistroval. Je to v pytli! Inverze se nekoná. Mlha jako mléko! Počasí je na draka! Dokonce začal foukat silný vítr. Pod rozhlednou si dávám v bufetu čaj s rumem a rychle se převlékám do suchého. Jsem zpocený až do nitra morkové kosti. Chvíli pokecám se správcem rozhledny a oba se shodujeme na tom, že letošní zima je opravdu extrémní a dlouho takovou nepamatujeme. Cestou potkávám jen dva polské turisty a na staré chatě jsou další dva, kteří v té kose chlastají už asi třetí pivo (usuzuji podle počtu láhví na stole).
Je mi zima i za ně, proto rychle sestupuji do základního tábora podél Rytířské stezky do Nýdku na náměstí. Pořádně jsem se při sestupu rozehřál, tak si dovoluji dát vrcholové pivo pod horami v hospodě "Buda".

Nohy mě bolí, ale nějaké fotky jsem nacvakal. Uvidíme, co z toho vyjde.
nahoru ▲

Počet přístupů: