Dopis od Vladislava Drahoše
Zpět na hlavní stránku
 
 Autor: Vladislav Drahoš  Celkem km: ---  Datum: 5.12.05

   Dopis, který není určen pouze mně!

Tento dopis zveřejňuji, aniž bych ho nějak měnil. Myslím, že osloví většinu z vás. Pokud budete na něj chtít odpovědět, tak to, prosím, udělejte. Vláďa si rád s vámi popovídá a já bych také mohl vaše reakce zveřejnit. Tato diskuze by mohla být poučnou a motivující pro nás mladší. Pro starší by to znamenalo oprášení svých vzpomínek a poskytnutí informací nám nezkušeným. Pro tento web by to bylo jistě zajímavým zpestřením a možná i lákadlem na tyto stránky.

Milý neznámý turistický příteli,
jdu na to - bohužel pro mě - z opačného konce.
Vy očekáváte a přejete si, abyste prezentací Vašich milých Těšínských Beskyd (mně se tento "neoficiální" název lépe líbí a proto ho používám) získali pro tuto oblast nové turisty "opěšalé, olyžené i okolené". Já se prostřednictvím Vašich stránek do těchto hor a strání mohu už jenom v mysli vracet.
Vaše prezentace ve výborně čtivé a "koukativní" negativní grafice je obsahem i formou vynikající. Výborně mi oživuje vzpomínky na ty mnohé a mnohé "výplazy" (Petr Bezruč laskavě promine, že používám jeho termín pro někdejší jeho tradiční výstupy na Lysou horu) do Vašich hor.
Pro nás v Banské Bystrici to v době mého aktivního působení jako vedoucí turistického odboru zdejší Lokomotivy byly hory, které lákaly novostí, a tím polským bezprostředním sousedstvím i zahraniční exotikou.
Prošli jsme je - ať už s oddílem, nebo i sám nebo s přítelem nebo se synem - celé a několikrát. Hrčava, celý hřeben po Čantoryji s různými výstupovými trasami, ale i na druhé straně Javorový, Kozubová (ještě před vyhořením), Skalka (potěšilo mě, že je po požáru zase obnovená), Tetřev a hřeben až po Bílý Kříž, nebo Kozinec, Ostrý, Slavíč.
Gírová mi připomíná v pohledu od údolí sopečný kužel, a její chata bývala vítanou zastávkou při Hrčavském okruhu od vlaku v Mostech.
Nejkrásnější byly ale večery a noci na staré chatě Čantoryje. V šenku posedávali v družné debatě polští pohraničníci, ubytování bylo skromné, ale nám to bohatě stačilo. Nad hlavou hvězdy, a dole světla Ustroně: nezapomenutelné.
Tehdy - tak před 30 až 15 lety, jsme nejednou, žízniví, byli na dohled a doslech od polských chat nebo v jednom sedle i chalup, ale neodvážili jsme se překročit hranici. O rozhledně na Čantoryji nebylo tehdy ještě ani zdání. Ani o horských kolech.
Mapa "padesátka" č. 97 a Vaše stránky mě do těchto míst ve vzpomínkách vracejí. A vracím se do Vašich kopců rád!

Máte i dobré spolupracovníky. V. a O. Husovi a značkař A. Torok /nemám o s 2 tečkami/ jsou jistě spolehliví přátelé na Vašem záslužném díle.
Přeji Vám osobně dobré zdraví a chuť do další Vaší záslužné práce v prospěch turistiky a Vašeho Těšínska. Za Vaše stránky jsem Vám opravdu vděčný.

S pozdravem
Vladislav Drahoš (80), Banská Bystrica

email autora: drahos@netmax.sk


nahoru ▲

Počet přístupů: