Vrátna dolina - kabinková lanovka
Zpět na hlavní stránku
 
 Autor: Ing. Martin Dubecký  Celkem km: ---  Datum: 9.3.06
Informace pro vás!

   Tisková zpráva

Chleb vo Vrátnej ožíva - nová kabínková lanovka v prevádzke!
V sobotu 4. marca 2006 bola uvedená do prevádzky nová kabínková lanovka Vrátna - Chleb, ktorá nahradila pôvodnú sedačkovú lanovku typu Von Roll z roku 1950.
Rekonštrukcia lanovky Vrátna Chleb začala v júli 2005. Existujúcu sedačkovú lanovku typu Von Roll, nahradila nová moderná kabínková lanovka, ktorá znesie najnáročnejšie svetové kritériá. Ide o najnovší typ jednolanovej kabínkovej lanovky Doppelmayr s odpojiteľnými vozňami typu Swoboda Ultra. Lanovka je určená pre prepravu peších turistov a lyžiarov vo vyhľadávanom stredisku turistiky a lyžovania vo Vrátnej - Chleb.

Vybrané technické parametre novej lanovky:
Horná stanica 1490 m n.m.
Dolná stanica 740 m n.m.
Výškový rozdiel 750 m
Prepravný výkon 900 os/hod.
Rýchlosť lana 6 m/sek.
Čas jazdy 6 min.

Stavbu lanovky realizovala firma Doppelmayr formou dodávka na kľúč. Súčasne s výstavbou lanovky prebieha aj rekonštrukcia dvoch staníc (hornej a dolnej stanice) a ďalších objektov a zariadení, ktorých realizáciu má na starosti spoločnosť Váhostav-SK a.s. Zámerom je skvalitnenie služieb poskytovaných v nástupnej a výstupnej stanici a zároveň splniť náročné normy ochrany prírody.
Výstavbou lanovky a jej spustením do prevádzky sa obnovila prevádzka najvýznamnejšej turistickej atrakcie v regióne a zároveň sa obmedzí nekontrolovaný pohyb turistov mimo vyznačených chodníkov, čo bude mať priaznivý vplyv na rastliny a živočíchy. Lanovka umožní navštevovať prírodu v zime aj v lete pre všetky vekové kategórie, pre rôzne formy vyžitia pri dodržiavaní prísnych pravidiel "udržateľného rozvoja".
Nová lanovka prinesie aj rozšírenie a skvalitnenie športových možností pre najvýznamnejších slovenských vrcholových športovcov. Vrátna je už niekoľko rokov exkluzívnym slovenským strediskom prípravy najlepšej slovenskej lyžiarky Veroniky Zuzulovej, najlepšieho slovenského snowboardistu Radoslava Žideka a Slovenskej lyžiarskej reprezentácie telesne postihnutých športovcov. Stredisko takisto podporuje detský lyžiarky klub v Terchovej a ďalšie slovenské detské lyžiarske kluby.
Spustením novej kabínkovej lanovky do prevádzky sa vo Vrátnej skvalitnia už aj tak veľmi dobré podmienky na pravidelné usporiadanie medzinárodných pretekov kategórie FIS. V zimnej sezóne 2005/2006 sa vo Vrátnej uskutočnil Európsky pohár FIS v slalome žien, Európsky pohár FIS v paralelnom slalome mužov a 25. ročník FIS preteku žiakov (svetový pohár žiakov) SKI Interkritérium Vrátna.
Celkové náklady na rekonštrukciu lanovky sú 170 mil. SKK. Realizáciou investičného zámeru bolo vytvorených 15 nových pracovných miest a sekundárne vzniklo minimálne 50 ďalších nových pracovných miest vo Vrátnej doline a desiatky nových pracovných miest v Terchovej.

Vo Vrátnej doline, 04.03.2006

www.vratna.sk
nahoru ▲

Počet přístupů: