Jaro je tady!
Zpět na hlavní stránku
autor: Pavel Zubek |

A je to tady! Máme po dlouhé zimě opět jaro!Sníh v nížinách a městech již roztál a sluníčko dokáže pěkně zahřát.To se líbí jarní přírodě, ale i nám turistům a cykloturistům.

Poslední víkend (první aprílový) se vydařil, protože teploty dosahovaly k 16°C, a to donutilo cyklisty vytáhnout své miláčky ze sklepů a z, kdo ví, jakých skrýší.
Já jsem měl smůlu a musel jsem být v práci, ale mám možnost sledovat pohyb na silnici vedoucí kolem mého pracoviště. Z toho dění na silnici jsem byl mírně řečeno rozladěn.
To, že cyklisté vyjeli v docela slušném počtu, je chvály hodné a já jsem jim i v koutku duše záviděl. Také se už těším na mou první vyjížďku, ale překvapen jsem byl ze způsobu jízdy těchto lidí. Viděl jsem zhruba 20 cyklistů, ale snad jenom 2 měli přilby! Přitom se pohybovali na dost frekventované komunikaci mezi dvěma městy Třincem a Českým Těšínem. Také většina z nich jela úplně nalehko, myslím tím bez nářadí. Na silnicích je po zimě plno štěrku, který je mnohdy ostrý jako sklo. S defektem se musí počítat! Potom dopadnete jako cyklista, který měl sebou jenom pumpičku a co 500 m musel kolo dofoukat, aby vůbec dojel, kam chtěl.

Nejhorší případ tohoto víkendu byl u cyklistů jezdících na kolech do práce. Šel jsem z odpolední směny něco málo po 22:00 po již zmiňované komunikaci a nestačil jsem se divit hazardérům, kteří jeli po tmě bez osvětlení. Těchto neuvážlivců bylo více než těch uvědomělých! Nedivím se řidičům aut, že jsou na nás naštvaní a pokropí nás ostřikovači, kde se dá!
Pochopím případy, kdy nesvítíme: déšť – to vynechá dynamo i mi, a to jsem už dělal všechno možné, abych tu malou věcičku rozchodil, ale bez úspěchu. Pro tento případ mám však v záloze zelenou blikačku na baterky, kterou jde i v hustém dešti vidět zhruba na 70 m, což by mělo slušně jedoucímu řidiči podle stavu vozovky stačit na to, aby vás zaregistroval.

Proto jezděte na kolech, ale bezpečně! A pokud budete mít zajímavé foto či zážitky z vašeho výletu, tak neváhejte a pošlete to do Bajkoře.com. Budete se pak moci pochlubit svým přátelům, že jste využili svou volnou chvilku aktivně a důkazem bude váš článek na www.bajkor.com.

Pavel Zubek

Počet přístupů: