Západní Tatry - Tri kopy a Baníkov
Zpět na hlavní stránku
Zpět na turistiku
  Foto |
 Autor: Václav Hus  Celkem km: přibližně 20  Datum:  28.7.2005

   Jeden z nejtěžších výstupů v Tatrách

Letos nám počasí výjimečně přeje, takže plánujeme ještě jeden výstup a ten by měl směřovat do Žiáru a odtud na Tri kopy a Baníkov. Je to poměrně náročná tůra, proto necháváme tentokrát Hildu v základním táboře. Našimi novými souputníky jsou Kuba a Filip. Počasí slibuje už od rána, že bude hezký den a my doufáme, že doopravdy bude.

Do Žiarské doliny jedeme autem a necháváme ho na parkovišti. Odtud šlapeme po asfaltové silnici dobrých pět kilometrů ke Žiarské chatě (1325). Přímo před námi se odhaluje nádherná přírodní scenérie Západních Tater. My se vydáváme po modré turistické značce vzhůru do Smutného sedla (1962,5). Cestou se občerstvujeme vodou z malých horských pramínků. Je dost teplo, takže na rozdíl od Kuby s Filipem, kteří se nám brzy ztratí z dohledu, postupujeme s Ondrou pomaleji. Zhruba po dvou a půl hodinách stoupání se dostáváme do Smutného sedla. Dáváme si pauzu a trochu odpočíváme. Před námi je náročný úsek hřebene-masív Tří kop a Hrubá kopa. A to ještě nevíme, co nás čeká dál.

Zatím to zvládáme dobře. Potkáváme i naše přátele Kubu a Filipa a dále postupujeme společně. Z Hrubé kopy na hřeben Baníkova je trasa dost náročná, ale naštěstí v těch obtížných místech je osázena řetězy. Konečně stojíme na vrcholu Baníkova(2178). Pohled, který se nám nabízí, ale stojí za to. Kolem nás se rozprostírají další vrcholy Západních Tater (Roháče, Bystrá atd.). Užíváme si tu nádheru a nabíráme nové síly, které budeme ještě potřebovat k sestupu.

Zpátky jdeme po zelené turistické značce přes Príslop a Jalovké sedlo. Cesta do údolí se nám zdá nekonečná a nohy dostávají z toho kopce pořádně zabrat. Kuba s Filipem jsou už zase někde v nedohlednu, no jo jsou to mladí hoši. Pomalu sestupujeme krok za krokem a zanedlouho křižujeme žlab pod Šarafiovým vodopádem a o kousek dál míjíme pietní místo obětí hor a to je dobré znamení, protože se blíží cíl naší dnešní tůry-Žiarská chata. Kuba s Filipem už tam na nás netrpělivě čekají. Příjemným zpestřením dnešního výletu byl sjezd na koloběžkách po asfaltové silnici až na parkoviště. Půjčovali je na Žiarské chatě v tu chvíli za přijatelných 80 Sk na osobu. Do kempu jsme přijeli unavení, ale plní hezkých zážitků.


nahoru ▲

Počet přístupů: