Čantoryje
Zpět na hlavní stránku
 
 Autor: Pavel Zubek  Celkem km: ---  Datum: ---

   Velká Čantoryje ( 995 m.n.m. )

Chata na ČantoryjiVrchol, který je opředen tajemnými pověstmi o bájných spících rytířích, kteří se probudí, když bude naši zemi nejhůře a s mečem v ruce se utkají v rozhodujícím boji o naši svobodu.
Tolik z historie.Tento hraniční vrch vzhlíží na Třinec a Ustroń zároveň. Kdo tam byl, tak mi dá za pravdu, že je hojně navštěvován turisty z Polska. Příčina je jednoduchá. Ustroń a Wisla ( vedlejší město) jsou nejznámější polské rekreační oblasti a k tomu vede na horu lanovka s dost velkou přepravní kapacitou. My však vyrážíme pěšky a to nejčastěji z Nýdku po červené a pod vrcholem se napojíme na modrou.To je nejkratší, 4 km dlouhá, procházka. O něco delší je trasa, která vede ze Střelmy, po zelené a pak po červené značce. Pro dálkové chodce se jeví nejlepší trať z Třince od vlakového nádraží po červené, to je kolem 16 km.

Co nás na vrchu čeká? Především rozhledna, ze které je za dobré viditelnosti vidět Tatry, Fatru a jiná beskydská pohoří.Samozřejmostí jsou chaty.Stará chata je v rekonstrukci, ale něco k snědku a na pití tu dostanete. Pod rozhlednou stojí stylový bufet a nesmím zapomenout na polskou chatu Rancho, která vás také obslouží.Pokud si sejdete na polskou stranu k horní stanici lanovky, využijte sáňkářské dráhy.Je super!


Seznam článků k této lokalitě |
>> Vloženo << >> Název článku << >> km << >> Termín <<
20.1.07 Zimní výšlap na Velkou Čantoryji 15 27.12.06
7.2.06 Velká Čantoryje v mlžném závoji 13 3.2.06
21.12.05 Turistika a aquapark 7 21.8.04
21.12.05 Trochu jinak 8 21.8.03
21.12.05 Sněhová procházka 10 23.2.03
       
       
       
       
       
nahoru ▲

Počet přístupů: