Zpět na hlavní stránku
reklama2
Reklama
Tip na výlet - úvod
Jablunkov
Mosty u Jablunkova
Bystřice
Nýdek
Český Těšín
Horní Lomná
Vendryně
Hrádek
Cieszyn
Písek
Bukovec
Hrčava
Sponzorem stránky je:
:: Horská chata Kozinec Moravskoslezské Beskydy ::
Ubytování,restaurace,společenské akce
Aktualita:Informace o Tyře jsou velice chabé. Tyra, vklíněná do zalesněného údolí mezi Ostrým a Javorovým, patří k nejmladším na Těšínsku. První zmínka pochází z roku 1621, ale teprve letopočet 1644, kdy se vydělila z Oldřichovic, je považován za rok jejího vzniku. V roce 1860 byla v Tyře postavena první škola, založen hřbitov a postavena dřevěná márnice.
V současné době patří Tyra k rekreačním oblastem Třinečanů, kteří tu mají své chatičky. Stává se i cílem cykloturistů, kteří si vyjíždějí do samotného konce údolí, kde si v restauraci "U Kotaly" dají své pivko a zase se vracejí zpět. Ti odolnější nastaupují z Tyry po horské silnici na chatu Javorový. Turisté využívají tuto obec jako nástupní bod ke zdolání vrchu Ostrého.
Obec je dobře dostupná z Třince autobusy MHD. Jsou tu restaurace a penzióny, kde se můžete najíst či se dokonce ubytovat.
Prales Čerňavina


web
Přírodní rezervace Čerňavina se nachází ve vrcholových partiích Ostrého ve výšce 780 - 1044 m.n.m a je dost těžce dostupná. Ještě před několika roky vedla pralesem modrá turistická značka, ale v současné době je již zrušena a do pralesa je vstup zakázan. Pokud máte však starou mapu, tak se při dodržení absolutního klidu a postupování pouze po stezce, nic trestuhodného nestane.
Přesto doporučuji vydat se na tuto trasu jen po přesvědčení, že vám to něco dá. Třeba fotografické nebo studijní účely.Část spadlých a porostlých stromů houbami Choroš můžete najít i mimo prales za turistickou chatou na Ostrém (chata KČT), tam se můžete pohybovat v klidu.
Upozornění:
Do PR Čerňavina je vstup zakázan!Případné následky vašeho vstupu do rezervace si ponesete vy sami!
Stará pila

FOTO
Na Třinecku se nachází několik zajímavých technických objektů, které již pamatují několik státních režimů a nějakým způsobem se dochovaly do dnešních dnů.
Mezi ně patří i několik budov Třineckých železáren, kde se však z pochopitelných důvodů turista nedostane, ale můžeme obdivovat Vápenné pece ve Vendryni, které jsou opravené a zpřístupněné veřejnosti.


Já vás však chci seznámit s nenápadnou dřevostavbou, která se nachází v části Třince, v Tyře na konečné autobusové linky.
Jedná se o pilu. Pila z venku nevypadá nijak zvláštně, ale uvnitř se nacházejí technické historické poklady, které mají za tu dobu možná i svou duši.
Pila je zavřena a zamčena, ale kdo má opravdu zájem o prohlídku, tak by se měl stavit do protějšího domku, ve kterém bydlí majitel p. Mrozek. Pokud bude mít čas, tak vás ochotně pilou provede.
Já jsem si prohlídku spojil s fotografováním a také jsem si rád poslechl historii tohoto díla.
Pila byla založena někdy začátkem 20. let dvacátého století. rodina Mrozkových se stala majiteli v roce 1926 a zaměstnávala ve svém nejlepším období až 12 dělníků a každý týden vypravovala jeden vagón speciálně řezaného dřeva do skandinávských loděnic.
V polovině 30. let pila kompletně shořela. Kdo ji zapálil, se neví, ale bylo to úmyslně. Možná konkurence nebo v té době stále se více projevující různé nekalé živly. Majitelé pilu znovu zprovoznili, ale během 2. světové války dřevo neřezali. Po válce plni radosti ze svobody manželé Mrozkovi vzali úvěr a zmodernizovali celou pilu. V té době byla jediná, která měla elektrický proud v Tyře! Nadšení však v roce 1948 přešlo v bolest. Pila byla zestátněna a pod různými organizacemi řezala dřevo do začátku 50. let. Pak se stroje nadobro umlčely. Že měli majitelé úvěr, to nikoho nezajímalo. Došlo k utažení opasků a přes různé odstrky Mrozkovi v již pokročilém věku v roce 1986 úvěr splatili! Smutné věci se děly v té době!
V roce 1990 nynější majitel se synem na přání umírajícího otce pilu zprovoznili. Dřevo z vrácených lesů původním majitelům šlo na pilu ve velkém. Několik let se řezalo na plný výkon, ale posledních pár let již pila opět stojí. Katry jsou funkční, ale dřevo není.
Majitel uvažoval o založení muzea, ale vše není tak jednoduché, tak jak se na první pohled jeví. To je už však věc o něčem jiném…..
Pramen kvalitní pitné vody

V Tyře nad autobusovou zastávkou "Pila" se vydáte cestou směrem k Tyře Konečné bus a zhruba po 300 m najdete u cestičky po pravé straně vyvěrající pramen vody, kterou si tu berou lidé domů a vaří z ní pokrmy nebo ji jen tak pijí. Já si z ní vařím skvělou kávu! Ta pěna v šálku je jak z pressa! Doporučuji!
Říčka Tyrka

Tyra je obec, kterou protéká od jihu na sever říčka Tyrka. Tato říčka sbírá různé přítoky potoků a potůčků pramenících na úbočích horských masívů Ostrého a Javorového. Zvláště na jaře jde o úchvatnou podívanou na vodu valící se po balvanech dolů do údolí Tyrky, ale i v ostatní roční období skrývá krásná zakoutí a tůňky.
Stačí si vzít holínky nebo pevnou turistickou obuv a můžete se vydat na badatelskou expedici s dětmi k pramenům těchto potoků. Určitě budete spokojeni.

Počet přístupů: