Zpět na hlavní stránku
reklama2
Reklama
Tip na výlet - úvod
Tyra u Třince
Jablunkov
Mosty u Jablunkova
Dolní Lomná
Bystřice
Nýdek
Český Těšín
Horní Lomná
Vendryně
Hrádek
Písek
Bukovec
Hrčava
Aktualita:



Město Cieszyn leží na polské straně řeky Olzy. Jeho historie sahá až do roku 810, kdy toto město založili tři bratři, kteří se tu sešli u studánky po dlouhém putování po světě a jelikož se hodně těšili, tak město nese název Těšín.
V 10.století zde vznikl hrad, který bránil jižní hranici tehdejšího polského království. Od roku 1290 se stává hlavním městem samostatného těšínského knížectví.Již od 19.století se město stává multikulturním a národnostním centrem těšínského Slezska.Žijí tu Poláci, Češi, Němci, Židé a také Maďaři.
V roce 1920 dochází k rozdělení města na dva menší. Vznikl Cieszyn v Polsku a na české straně Český Těšín. V současné době se oba města snaží o nejbližší spolupráci a mohou být i vzorem všem dalším podobným městům v Evropské Unii.
Cieszyn se má čím pochlubit a je turistickým lákadlem pro Poláky, ale během posledních asi 10 let se stává oblíbeným i u Čechů.
Zámecký vrch

web
Historicky nejstarší část města, nacházející se nad řekou Olzou poblíž hraničního přechodu na mostě Družby.Naleznete tu Rotundu z 11. století a Piastovskou věž z 12.století, která je přístupná a za dobrého počasí jsou z ní nádherné výhledy do okolí. Dále tu je vyhlídka na Český Těšín, základy Strážní věže z 12.století, ale i zachovalá část zámku v jejíž části je zámecký pivovar Brackie. Nejnovější stavbou zámeckého vrchu je Galerie mladých, kde se můžete pokochat současným uměním, ale i samotný park stojí za krásnou procházku či jenom posezení na lavičkách pod vzrostlými stromy.
Náměstí

web
Rynek je kulturním i společenským centrem Ťešíňáků. Starobylé náměstí s podloubím na jedné straně je lemováno obchůdky, cukrárnami a restauracemi s venkovním posezením, kde si můžete nakoupit či odpočinout. Za shlédnutí stojí radnice i kašna uprostřed náměstí. Po celou sezónu se tu konají i různé akce: Hudební a divadelní představení, soutěže, ohňostroje,atd... Zvláště zajímavým se stává po setmění, kdy jsou budovy nasvícené a hospůdky a lavičky na rynku se zaplní lidmi.
Židovský hřbitov

web
Starý židovský hřbitov je jedním z nejstarších a nejtajemnějších v celém Slezsku! Jeho založení se datuje k roku 1642, ale jsou doměnky, že už tu byl o 300 let dříve!Lze to prý vyčíst z několika náhrobků, které jsou samozřejmě psány hebrejsky. Tento již skoro jedno století nevyužívaný hřbitov (nový je kousek výše nad ním) se nachází v bývalém lomu na ulici Hažlaské,asi 25 minut chůze od celnice na mostě Družby. Je lehce přehlédnutelný. Poznat ho můžete podle oprýskané bývalé budovy sloužící k přechovávání mrtvých. Je na ní památná deska věnovaná popraveným skautům z konce 2.světové války. Za budovou v hlubokém porostu se nacházejí v přítmí a částečně v ostrém svahu různě nachýlené náhrobky.


Doporučení: pevná obuv, kalhoty a triko s dlouhým rukávem sebou!

Počet přístupů: