Zpět na hlavní stránku
reklama2
Reklama
Tip na výlet - úvod
Jablunkov
Mosty u Jablunkova
Bystřice
Nýdek
Český Těšín
Horní Lomná
Tyra
Hrádek
Cieszyn
Písek
Bukovec
Hrčava
Sponzorem stránky je:
Aktualita:Obec Vendryně ležící v podhůří Těšínských Beskyd patří mezi nejstarší osady v regionu východního Slezska. První zmínka o obci pochází z roku 1305. Již v té době stál ve Vendryni kostel, který považují někteří badatelé za jeden z nejstarších na Těšínsku. Dodnes visí v jeho zvonici cenný zvon z první poloviny 15. století zhotovený krakovským zvonařem Johannem Freudentalem. Ve Vendryni stával rovněž zámek postavený v 16. století. K němu patřil panský pivovar, kde se vařilo výborné pivo konkurující dokonce pivu těšínskému. Rozvoj Vendryně nastal v 19. století v souvislosti se založením třineckých železáren. Vendryňská vápenka dodávala vápno pro hutě, jež vendryňské občany v hojné míře zaměstnávaly. V osmdesátých letech 20. století se Vendryně stala součástí Třince. Od roku 1995 je obec opět samostatná.
zdroj:Obec Vendryně
Vápenné pece


web
Vápenné pece - "Wopienky" se nacházejí asi 2 km po zelené turistické značce od železniční zastávky Vendryně východním směrem .Je zde zároveň konečná zastávka autobusové dopravy z Třince.
Další zajímavosti

Ve Vendryni se nyní prudce rozvíjí turistický ruch. Na přelomu roku 2006/2007 byly otevřeny dvě naučné stezky v obci:
1. vede pod hranicí s Polskem
2. vede pod Ostrý, tedy na opačném břehu řeky Olše.
K těmto stezkám byly vydány i informační letáky, které si na obecním úřadu můžete objednat.

Další atrakcí je bezesporu nová polyfunkční sportovní hala, kde si můžete zahrát tenis, bowling a vlétě i minigolf, děti se mohou vydovádět na minilanovém centru. V této hale se i vaří,takže nemusíte mít strach, že budete mít hlad. Také zde funguje velká letní restaurace, kde si můžete v klidu posedět a děti si mohou hrát na přilehlých atrakcích.

Přes obec vede i několik cyklostezek, které jsou náročné(přes Prašivou nebo pod Ostrým),ale i pohodlné, vedoucí po vedlejších silničkách přes obec.

Vyznávači přírodního koupání se mohou vydovádět na březích řeky Olše, která skýtá otevřená prostranství, ale i intimní zákoutí k příjemnému lenošení na sluníčku.

V obci se nachází spousta restauračních zařízení, kde si můžete odpočinout a nabrat ztracenou energii při poznávání krás této obce.

Počet přístupů: