Zpět na hlavní stránku
reklama2
Reklama
Tip na výlet - úvod
Tyra u Třince
Jablunkov
Mosty u Jablunkova
Bystřice
Nýdek
Český Těšín
Horní Lomná
Vendryně
Hrádek
Cieszyn
Písek
Bukovec
Hrčava
Aktualita:Informace o osídlení Dolní Lomné jsou velice chabé a nepodařilo se najít data starší než rok 1720, kdy salaš na Křínově byla získana od správy knížecích statků jablunkovským vojvodou Jiřím Sikorou.Také v záznamech o hospodářství kněžny Alžběty Lukrécie je zmínka z roku 1647, kde se hovoří o nějakém pastevci dobytka z údolí říčky Lomné.

V součastnosti však Dolní Lomná patří k nejkrásnějším horským údolím v Beskydech a lákadlem pro turisty i cykloturisty. Lomná se pyšní svou dosud v mnoha místech neporušenou přírodou a na svém území má i perlu evropského kalibru - Prales Mionší, o kterém se ví, že tu již lovili členové Habsburských monarchů. Samotný prales patří do Karpatského vrásnění a je v ČR nejzachovalejší. Nyní po jeho částečné hranici vede i naučná stezka. Další rezervací je i samotný vrchol Velkého Polomu, kde jsou jedle starší více než 250 let a sluníčko se do určitých partií nepodívá celý rok! Lomná je známá i svými rekreačními objekty a sjezdovkami Severka a Armáda.Každým rokem se v místním amfiteátru Matice Slezké pořádají různé kulturní akce. Nejznámější jsou zářijové národopisné slavnosti - Slezské dny. V obci se nachází i několik původních roubených obydlí, které lákají ke své prohlídce.

web: Obec Dolní Lomná

Na stránce se stále pracuje, pokud máte své tipy na výlet v této oblasti nebo i jinde v Těšínských Beskydech, prosím, ozvěte se!
Prales Mionší


web
Naučná stezka Mionší je dlouhá 7 km a jejím cílem je zhlédnout část beskydského pralesa, ale přitom zachovat jeho nedotčenost. Proto je stezka pouze sezonní a přístupná pouze od 1.6. do 15.9.!Trasa je středně náročná, která obsahuje 10 info tabulí a je plánována na 3 až 4 hodiny. Trasa vede z části po úzkých chodníčcích, proto není vhodná pro kočárky a lidi se stíženou pohyblivostí. Vstup je zdarma. Je možno si na tuto naučnou stezku objednat i placeného průvodce na obecním úřadě.

Upozornění: Pozor! Budete se pohybovat v Národní přírodní rezervaci, kde se vyžaduje klid a průchod pouze po stezkách! Sběr lesních plodin je přísně pod pokutou zakázan!
Telefon:
558 357 411
558 358 720
Lesní lázně

Lomňanské lesy jsou pověstné svou rozmanitostí a obrovskou rozlohou.Pohybovat se a relaxovat můžete v lesích kolem potůčků, ale i vystoupat do ostrých svahů a dostat se až do 1000 m.n.m.!Les působí svým vzduchem a klidem přímo blahodárně na duši i tělo. Les je přírodními lázněmi, a zadarmo! A když rostou, tak duše houbaře plesá!

Poznámka Bajkoře:
Nechte, prosím, své automobily na parkovištích a nevjíždějte s nimi do lesů. Chraňme si naši přírodu!

Počet přístupů: