Zpět na hlavní stránku
»www.vratna.sk»www.vratna.sk»www.vratna.sk»www.vratna.sk»www.vratna.sk»
Jarní Malá Fatra
Skialpinismus
Snilovské sedlo
Vrátna dolina
Malá Fatra


reklama2

Táto stránka je věnována Národnímu parku Malá Fatra nacházejícímu se na Slovensku.
Vlevo se nachází menu s články týkající se této oblasti.

Původní chráněná krajinná oblast z roku 1967 byla v roce 1988 překategorizována na Národní Park. Malá Fatra patří na Slovensku mezi vysoké pohoří se zachovalou západokarpatskou přírodou. Povrch horstva je rozdílný. Na vápencových horninách vznikly "tiesňavy", rozličné skalní útvary a ostré hřebeny. Na rozdíl od toho se zde také nacházejí zaoblené horské útvary. Vyskytují se tu i malé jeskyně, hluboké doliny, skalní stěny, převisy a tiesňavy.
Území je bohaté na vodní prameny, které napojují řeky Váh nebo Oravu.Lesy tvoří více jak 80% území. Nad 1340 m.n.m. se vyskytují kosodřeviny. Z rostlin tu najdeme různé druhy: teplomilné, horské, subalpínské i alpínské biotopy, ale i endemity.Největšími živočichy jsou jelen a občas migrující medvěd či vlk.
Malá Fatra patří k jednomu z nejkrásnějších a nejcennějších krajinných celků Slovenska.Centrem této oblasti se stala obec Terchová, která leží v ústí Vrátne doliny, která je právem řazená k nejkrásnějším dolinám Slovenska. Nejznámějším terchovským rodákem je Juraj Jánošík, který se stal hrdinou chudého lidu v boji proti kruté vrchnosti. Na jeho počest stojí nad obcí socha Juraje Jánošíka, kterou lze vidět již zdaleka.
Samotná Malá Fatra však patří k volnočasovým oblastem. Turistika má zde své místo v létě i v zimě. Svahy jsou posety lanovkami a vleky, kterými jsou přepravováni lyžaři na perfektně upravované sjezdovky. Od roku 2006 je v provozu i úplně nová kabinková lanovka na Chleb.
V létě si příjdou zase na své pěší turisté vydávající se na nádherné hřebenové tůry nebo do oblasti Dier. I cyklisté nezůstavají po zadu , i pro ně se tu votvořila hustá síť cyklostezek po okolních kopcích a lesích. O ubytování není nouze, protože snad každý dům v Terchové je zárověň malým penziónkem.
Oblast, jejíž dominantou jsou vrcholy Rozsutců, Stohu a Velkého Kriváně, stojí opravdu za to navštívit!

Foto: Roman Millan
www.goski.sk/goski/vratna_spring.pdf - fotil Roman Millan(2007)
CENNÍK KLD CHLEB:
platí od: 3.6.2006 do 31.10.2006
1 jazda, spiatočný lístok
DOSPELÍ   250 Sk
SENIORI    170 Sk
DETI           170 Sk
Školské výlety, zájazdy (12 - 18 rokov)   150 Sk
! Pozvánka do Vrátne Doliny !
Ve Vrátne se lyžuje!!!
28.12.06
Planovana prevádzka skibusov z Ostravy:

V období od 26.12. – 7.1.2007 denne a od 5.2. – 11.2.2007 taktiez denne.
Minimálny počet cestujúcich pre jednu jazdu: 10 osôb
Důležité kontakty na Bus společnost z Ostravy:
GSM: +420 603 444 613 a +420 603 585 344
tel., fax +420 596 628 239
cespol@volny.cz

Cenník:
Skibus + skipass – cena:
Dopely: 700,- Kč
Deti/seniori: 500,- Kč
Iba doprava: 200,- Kč


Od 28.12.06 je v provozu i velká sjezdovka na Pasekách!
Podmínky jsou velmi dobré! Stav sněhu je 35 cm.
V provozu je nyní dětský vlek a čtyřsedačková lanovka!
Vratna FreeTimeZone se už na vás těší!!!Doplňujúce info o stredisku v skratke:
Vratna FreeTimeZone ponúka množstvo zaujímavostí a využitia športových aktivít. Pre návštevníkov je k dispozícii: 15 lyžiarskych vlekov, 4-sedačková lanovka Paseky, dopravníkový pás pre najmenších, 18 lyžiarskych tratí s celkovou dĺžkou 14 km, snowboardový areál, bežecké trate, sánkovanie či snowtubing. Na svoje si prídu náročný lyžiari a snowboardisti, ale i začiatočníci, či rodiny s deťmi. V prvej dekáde roku 2006 sa podarilo spojazdniť zbrusu novú 8-miestnu kabínkovú lanovku MGD-Doppelmayr. Touto stavbou sa Vrátna vyhúpla na špicu lyžiarskych i letných stredísk na Slovensku, ale i v strednej Európe, hlavne čo sa týka kvality poskytovaných služieb. Stredisko Vratna je miestom tréningu a prípravy snowboardového olympionika Rada Žideka, či úspešnej zjazdárky Veroniky Zuzulovej. Vratna je hlavným partnerom SLZ.
Vo Vrátnej doline, 28.12.2006
Ing. Martin Dubecký
marketing manager
nahoru ▲

Počet přístupů: